12 af klubbens medlemmer havde inviteret 18 venner og bekendte med til klubbens Spil-med dag.

Det var et landsdækkende arrangement orkestreret af DGU, der havde forsynet klubben med forskelligt materiale og idéer.
Vi mødtes kl. 10, hvor Lars Storm bød velkommen og fortalte om dagens program.

Vi startede med en klinik, hvor Lars forklarede om grib og svingteknik.
Deltagerne blev derefter delt i to grupper, hvoraf den ene fortsatte på driving range under Lars´ kyndige ledelse og den anden blev udfordret af en greensome på puttinggreen. Efter en vis tid byttede grupperne plads.
Så var der en pause, hvor man kunne forsyne sig med vand og lidt chokolade, hvorefter der var gunstart på den lille bane til en Texas Scramble.

Godt trætte og med hovederne fulde af nye oplevelser kunne gæsterne slappe af på terrassen, hvorefter klubben var vært ved et mindre måltid. Der blev klappet af vinderne og Lars fortalte om begynderforløbet.

En dejlig dag i et dejligt sensommervejr.

Nu er vi så spændte på, hvor mange nye prøvemedlemskaber, dagen vil kaste af sig. De første meldte sig ind på stedet, idet klubben jo tilbyder, at hvis man tegner begyndermedlemskab for 2020, så får man resten af 2019 med gratis.

Seneste nyheder

[rpwe thumb="true" limit="3" readmore="true" post_type="post" readmore_text="Læs mere" excerpt="true" length="150" thumb="true" thumb_height="210" thumb_width="438"]